EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women
Uncategorized

KISIM IS ESRIM

אולי זו השנה האזרחית שבפתח, אולי העובדה שבעוד מספר חודשים יחל עשור חדש בחיי (דברו איתי ביוני), אין לי באמת מושג… לאחרונה, אני מוצאת את עצמי בחשבונות ומדידות –

מה הספקתי לעשות לאורך השנים? כיצד נראית הדרך בה הלכתי? אילו מטרות הגשמתי ואיך יראה העשור הבא?   

במסגרת סדרת הכתבות על נשות קריירה המהוות מקור השראה עבורי, החלטתי לארח השבוע את יעל רוזן-בן שחר, החוגגת עשרים שנה (!) של יצירה ישראלית מקורית ב“כיסים” – מותג התיקים שבבעלותה.

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women

האישה שגדלה בבית של סוחרים ונשבעה שלעולם לא תהיה עצמאית, הקימה את כיסים בשנת 1999, עם סיום לימודי הצורפות ועיצוב האביזרים בבצלאל. מאז, היא מנהלת, בכישרון רב וחיוך מדבק, מותג עיצוב אלגנטי ונקי המשמר את אומנות עיבוד העור המסורתית.

כשפגשתי את יעל, אמא לשלושה ילדים, ידעתי שאני חייבת לברר איתה איך מנהלים מותג במשך שני עשורים בתעשייה שרק מעטים שורדים בה?

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women

אז מה עומד מאחורי השם “כיסים”?

“כיס הוא מרחב, הנמצא בצמוד לגוף, ומאפשר להכיל בתוכו הרבה מאד דברים”, מסבירה יעל בעיניים נוצצות.

בבצלאל עסקנו רבות בחיבור בין הגוף למוצר ולכן נראה היה טבעי ונכון להעניק למותג את השם – “כיסים”.

בעבר, היה פחות נהוג לייצר תיקים מחומרים רכים, שמתייחסים לגוף ומתאימים את עצמם אליו, לכן חיפשתי מבנים צורניים חדשים שיודעים להכיל חפצים. שהרי התיק שלנו הוא הרבה מעבר לתפקיד המעשי שהוא ממלא. יש לנו חיים שלמים בתוכו. תיק הוא כמו בית על הגוף, מעין מיכל הנושא חפצים אישיים מאד”.

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women עשרים שנה היא תקופה מרשימה מאד. קשה לדמיין, כיום, כיצד ניתן לבנות מותג בעולם ללא אינטרנט ורשתות חברתיות. איך הפצת את הבשורה?

“באמת איך עשיתי את זה?!” היא צוחקת.

“הייתי עושה המון מכירות ביתיות ומכירות בבתי קפה. מדפיסה פליירים, מנהלת רשימות דיוור, אלה באמת היו זמנים אחרים. בנוסף, המותג התארח בחנויות קונספט שונות, כמו החנויות של קום אי פו, חנויות מוזיאון וכיוב’.

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women

כשהייתי בחודש התשיעי להריון עם בני הראשון, החלטתי שהגיע הזמן לבסס את העסק ופתחתי את החנות הראשונה והסטודיו של כיסים ברחוב החשמל (תל-אביב). אני זוכרת שהייתי מגיעה מדי יום לחנות עם העגלה (מי חשב על חופשת לידה?!) והייתי מאושרת מכל רגע. הייתה תחושת חלוציות והדדיות באזור. כיסים הייתה החנות החמישית שנפתחה במתחם גן החשמל, שכיום סובל ממשבר גדול בשל חפירות הרכבת הקלה, לצערי”.

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women

איך שורדים במשך שני עשורים, כעסק עצמאי, בעולם האופנה?

“המפתח הוא להיות כל הזמן בתנועה ובהתפתחות. עם זאת, חשוב להקפיד על השפה וערכי המותג. לא להתפתות להיות עכשוויים או אופנתיים מדי.

יש לשמור על ייחודיות – לתת מענה אחר, איכותי ומוקפד ללקוחות. וכמובן אמונה והתמדה!

המותג כיסים נשען על קו התפר שבין אומנות לעיצוב אופנה, כך שלאורך השנים שיתפנו פעולה עם אנשי מקצוע מתחומים שונים והצלחנו לשמור על רלוונטיות”.   

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women

ספרי לי על השותפים שלך לאורך הדרך

“לאורך השנים עטפתי את עצמי בנשים חכמות ומוכשרות וטיפחתי מותג נשי במהותו. למעט הספקים והתופר הראשי שלנו, כמעט כל צוות כיסים הן נשים. אני נהנית מאד לעבוד איתן, הן מסורות ומחוברות מאד למותג.    

כשאמא שלי יצאה לפנסיה גם היא הצטרפה לכיסים ואחותי אף עיצבה את החנות המקסימה שלנו במתחם בזל (תל-אביב).

בכלל, תמיד הייתי מוקפת נשים. גדלתי לשבט נשים חזקות ודומיננטיות וחברות הילדות שלי מלוות אותי עד היום”.   

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women

יש לך טיפ למעצבת מתחילה?

“חשוב להבין איזו אמירה ייחודית את מציעה, כמעצבת, לקהל הלקוחות? מה התרומה שלך? ובמה היא שונה מהקיים סביבך?

בנוסף, אורך רוח! צריך לעצור ולנשום, גם במקרים בהם נראה שמדובר ברעידת אדמה. אני זוכרת שיום אחד גיליתי שאחד היצרנים שלנו העתיק דגם אייקוני של כיסים ומכר אותו לחנויות אחרות. זה היה מטלטל.

אבל הכי חשוב, לא להתפשר על מקצועיות. לעבוד עם אנשי מקצוע איכותיים ש”יספקו את הסחורה” – צלמים, גרפיקאים, מה שצריך”.  

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women

יש לך טיפ לקניית תיק מוצלחת?

“בקניית תיק מושקעת מחשבה. לרוב, אין מדובר בגחמה. זה תהליך שדורש התלבטות.  

עם זאת, יש משהו משחרר רגשית בקניית תיק, להבדיל מבגדים למשל. המידה אינה רלוונטית, יש בתהליך הרבה מאד חופש והמבחר הוא אינסופי. כך שגם נשים שמרניות ביותר יקנו תיק צבעוני.  

תיק צריך להיות שימושי ומסוגל להכיל את עולמך. מצד שני, הוא גם יעיד על מבנה האישיות שלך – מסודרת, נוקשה, רכה או זורמת.

גם בעניין החומר נדרשת מחשבה. ישנן נשים שחשוב להן שהמגע של התיק עם הגוף יהיה נעים ולכן רצוי לבחור בתיק העשוי מחומר נושם”.

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women

בסדרת המפגשים שלי עם יעל לצורך הכנת הכתבה, פגשתי גם את איה המקסימה, המלווה את יעל בשנים האחרונות בכיסים. המפגש עם שתיהן הותיר עליי רושם רב ועורר בי השראה.

שתי הנשים החייכניות, שמפזרות חום ואהבה לכל עבר, הוכיחו לי שוב שאין צורך במרפקים או בכוח בכדי להצליח. ביטחון עצמי, התמדה ומסירות יובילו להישגים ולעיתים, צריך גם לנתק את הרגליים מהקרקע כדי להתרומם ולגעת בחלום.

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women

אני לא מכירה הרבה נשים צעירות המנהלות קריירה של עשרים שנה בהתלהבות ותשוקה כמו יעל. מאחלת לעצמי להיות במקום הזה בעשורים הבאים.  

אז לרגל השקת קולקציית יום ההולדת הנוצצת של כיסים אאחל ליעל, ולנשים הנפלאות החוגגות עשרים, הצלחה רבה, עשייה פורייה ומספקת, התרגשות ושמחה גם בעשורים הבאים.

EIGHT30 - KISIM handbag - ronen chen - career women

מזל טוב!

   

התיקים של כיסים

יעל ואני לובשות רונן חן

צילום: נמרוד קפלוטו / שיער ואיפור: LISHE 

Previous Post Next Post